Co to jest kamień nazębny?zeby

Jeśli nie myjemy zębów lub myjemy je niedokładnie, to wystarczą 2-3 dni, aby powstała na nich płytka nazębna. Kamień jest właśnie zmineralizowaną, twardą warstwą płytki nazębnej, która składa się z substancji zawartych w ślinie: bakterii próchnicotwórczych, złuszczonych komórek nabłonka, wapnia, fosforu i resztek pożywienia. Tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny (wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia). Bardzo istotne są także nawyki higieniczne i dietetyczne – picie dużych ilości kawy, herbaty a przede wszystkim palenie tytoniu znacząco przyspiesza odkładanie się kamienia.

Należy pamiętać, że duże złogi kamienia nazębnego mogą prowadzić do poważnych problemów: m.in nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, nieestetycznego wyglądu zębów (żółty lub ciemny kolor), chorób dziąseł (mocne zaczerwienienie, krwawienie, ból), ubytków w zębach, a w konsekwencji ich utraty.
Dlatego warto przynajmniej raz w roku umówić się na kontrolę do gabinetu stomatologicznego i w razie potrzeby poddać się profesjonalnemu oczyszczaniu zębów.
Zabieg ten polega na usunięciu kamienia ultradźwiękami, zlikwidowaniu osadu piaskarką, wypolerowaniu powierzchni zębów i fluoryzacji.
Można również zasięgnąć opinii specjalisty w zakresie właściwej pielęgnacji jamy ustnej; poprosić higienistkę o pomoc w wyborze odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów. Prawidłowa higiena i stosownie dobrane akcesoria w znacznym stopniu ograniczą odkładanie się kamienia.